Każdy rodzic chciałby zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do życia i rozwoju. Już będąc w ciąży szykujesz dla niego wyprawkę. Spędzasz godziny na wybieraniu ubranek i akcesoriów niezbędnych noworodkowi. Starasz się, by wszystko było jak najlepszej jakości i w dobrym guście. Przeglądanie i kupowanie śpioszków i pajacyków pochłania cię całkowicie.

Nie ma się jednak co dziwić, bo któż z nas nie zachwycał się małymi skarpetkami czy uroczymi bucikami? Mając dzieci czas pędzi tak szybko, że nawet się nie obejrzysz, kiedy będziesz zamiast ubrań wybierać meble i urządzać pokój dla chłopca niemowlaka lub pokoik dla małej córeczki.

Kiedy w twoim domu pojawia się dziecko, organizujesz przestrzeń tak, by zarówno tobie, jak i maleństwu było wygodnie. Noworodkowi nie potrzeba jeszcze wiele miejsca. Przez pierwsze tygodnie, a może nawet miesiące, wystarczy mu kącik stworzony w sypialni rodziców. Najważniejszą potrzebą dziecka jest wówczas bliskość mamy i taty. Wielokrotne wstawanie w nocy jest również mniej uciążliwe, gdy maluszek jest na wyciągnięcie ręki.

Mijają jednak kolejne tygodnie i miesiące, dziecko rośnie a wraz z nim rosną i zmieniają się jego potrzeby. Dotyczy to także jego miejsca w domu. W przypadku dziewczynek pierwsze skojarzenie to mały pokoik skąpany w różu, a jeśli masz syna to często może pojawić się w twojej głowie pytanie: jak urządzić pokój dla chłopca niemowlaka? Czy standardowo ma być w niebieskim kolorze, który jest przypisywany niemowlakom płci męskiej?

Oczywiście powyższe podejście jest stereotypowe i posiadanie syna czy córki wcale nie oznacza urządzania wszystkiego na niebiesko czy różowo. Zastanówmy się, czym zatem się kierować urządzając pokój dla chłopca niemowlaka? Kluczową kwestią jest zabezpieczenie wszystkich mebli i przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu dziecka. Półki i szafki powinny być dobrze przymocowane do ściany, by nie przewróciły się na dziecko, gdy na przykład uczy się chodzić stając przy meblach.

chłopiec leży

Dobrze zadbać również o to, by maleństwo nie przytrzasnęło sobie palców otwierając szuflady i z ciekawością przeglądając ich zawartość.Wystarczy założyć odpowiednie blokady dostępne w większości sklepów z akcesoriami dziecięcymi. Urządzając pokój dla pociechy należy dobrze przemyśleć, co powinno się w nim znaleźć. Podstawowym meblem będzie oczywiście w przypadku niemowlaka łóżeczko.

Przyda się również komoda lub szafka na ubranka i podstawowe akcesoria do pielęgnacji. I oczywiście półki czy też pudełka na zabawki, których wraz z wiekiem będzie przybywać. Dobrze jakby zabawki miały od początku swoje jasne określone miejsce, by dziecko uczyło się dbania o porządek. Choć oczywiście minie trochę czasu, nim samo zacznie sprzątać swój pokój.

Jeśli chodzi o urządzanie wnętrza pod względem wizualnym to w przypadku chłopców jest wiele możliwości wyboru wzorów i motywów, które mogłyby spodobać się tobie i twojemu małemu synkowi. Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli ściany mają kolor biały, dobrze jeśli większość przedmiotów w pokoju będzie utrzymana w jednym stylu i podobnej kolorystyce.

Będzie to dawało wrażenie spójności i spokoju, a także pośrednio wpływało na kształtowanie zmysłu estetyki małego człowieka. Zbyt duża ilość barw, faktur czy kształtów, a przede wszystkim nadmiar akcesoriów czy zabawek może prowadzić do przeciążenia dziecka bodźcami. To z kolei przyczynia się do występowania stanów niepokoju, rozdrażnienia, zmęczenia czy złości. Dlatego też nie warto umieszczać w pokoju maluszka kilku grających czy migoczących sprzętów.

Bardzo popularny dla chłopców jest na przykład motyw marynarski

pokój dla chłopca

Połączenie bieli, granatu i czerwieni nada pokojowi odpowiedni charakter, a dodanie takich akcesoriów jak statki na obrazkach czy w formie naklejek, poduszki z motywem kotwicy czy rybki pluszowe będą przyciągać uwagę maleństwa. Innym ciekawym połączeniem może być wykorzystanie szarości, turkusu i odrobiny koloru żółtego.

Do tego możemy dodać gadżety z wizerunkami wybranych zwierząt lub pójść bardziej w kierunku motywów solarnych i wykorzystać takie elementy jak słońce, księżyc i tak popularne w pokojach dziecięcych – gwiazdki. Można również zainspirować się znanymi bajkami dla dzieci i urządzić pomieszczenie dla dziecka wykorzystując wybraną z nich jako motyw przewodni.

Współcześnie jest wiele możliwości, by urządzić pokój dla chłopca niemowlaka w sposób estetyczny i oryginalny. Wybór akcesoriów w tym temacie jest ogromny. Wszystko zależy od fantazji rodziców i oczywiście zasobności ich portfela.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here