W czasie wzmożonej aktywności intelektualnej często dopada Cię znużenie? Narzekasz na problemy z koncentracją? Zastosuj tych kilka technik, a zwiększysz swoje szanse na skuteczne zapamiętywanie!
Jedną z najczęściej stosowanych przed egzaminami technik na polepszenie pamięci jest picie dużej ilości napojów pobudzających takich, jak kawa, mocna herbata bądź też gazowane napoje z kofeiną w składzie. Nie zawsze jednak odnoszą one pożądany skutek, a na pewno nie nawadniają organizmu, nawet wręcz przeciwnie. Sprawdź, co robić, gdy potrzebujesz szybko poprawić zdolność do zapamiętywania i pokonać znużenie.
1. Elektrolity do picia
Przyczyną rozkojarzenia i zmęczenia może być nieprawidłowe nawodnienie i brak równowagi elektrolitów. To substancje, które odgrywają istotną rolę w wielu procesach biochemicznych zachodzących w organizmie. Ich nieodpowiednia ilość może skutkować znużeniem, obniżonym refleksem i problemami z koncentracją. Jak uzupełnić elektrolity? Dobrze sprawdzają się napoje izotoniczne. Elektrolity do picia występują często w postaci gotowych napojów. Dostępne są także elektrolity w tabletkach musujących. Dzięki nim dostarczysz swojemu organizmowi wartościowych substancji, które biorą istotny udział w prawidłowym działaniu układu nerwowego – na przykład magnezu, wapnia, potasu czy sodu i chlorków. Elektrolity do picia, czy woda mineralna z dużą zawartością wapnia i magnezu mogą poprawić twoją pamięć znacznie lepiej niż kolejna kawa.
2. Zrób sobie przerwę
Jeśli podczas długotrwałej nauki opanowało Cię znużenie to znak, że najwyższy czas, by zrobić sobie przerwę. Umysł ma zdolność do koncentracji tylko przez kilkadziesiąt minut, po których potrzebuje odpoczynku. To dobry moment, aby wyjść na kilkuminutowy spacer, pooddychać świeżym powietrzem, pogimnastykować się. Ważne jest, aby przerwę wykorzystać na dotlenienie organizmu. Jeśli nie masz możliwości wyjścia na spacer, krótka gimnastyka przy otwartym oknie także spełni swoją funkcję. Po tak spędzonym czasie z pewnością o wiele łatwiej się skupisz. Pamiętaj, aby robić przerwy co 40-50 minut.
3. Zjedz lekki posiłek złożony z superfoods
Wiesz już, jak uzupełnić elektrolity, jednak nie są to jedyne substancje które mogą wpływać na polepszenie pamięci. Pamiętaj, że nauka nie jest efektywna ani w momencie, gdy jesteś głodny, ani gdy jesteś przejedzony. Produkty spożywcze, które pozytywnie wpłyną na twoją zdolność zapamiętywania, to: orzechy, migdały, siemię lniane, warzywa liściaste, oliwa z oliwek, awokado, tłuste ryby, nabiał. Warto na stałe włączyć je do jadłospisu, aby korzystnie wpłynąć na zdolność zapamiętywania. Natomiast jeśli chcesz spożyć posiłek w trakcie nauki, skomponuj go tak, aby zawierał węglowodany złożone. Wszelkiego rodzaju kasze i produkty pełnoziarniste będą doskonałym źródłem energii dla mózgu. Połącz je z warzywami i chudym białkiem, aby posiłek był lekkostrawny. Podczas długotrwałego wysiłku intelektualnego unikaj ciężkostrawnych pokarmów, takich jak: fast food, pizza, smażone i panierowane mięso.