Jaki rodzaj implantów zębowych wybrać i czy należy obawiać się zabiegu?

0
1111

Wielu z nas chciałoby cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Niestety nie wszyscy mają takie szczęście. Jeszcze do niedawna ubytki zębowe oznaczały konieczność pogodzenia się z nieestetycznym wyglądem lub stosowaniem innego rodzaju wypełnień. Nie każdy był zadowolony z takich tradycyjnych metod. Na szczęście ciągły rozwój medycyny, także na polu implantologii, przyniósł nam nowoczesne, nieinwazyjne oraz pewne rozwiązania.

Czym jest implant zębowy?

Implanty zębowe składają się z dwóch części: korzenia oraz korony. Są one na stałe wszczepiane w naszą tkankę kostną, dzięki czemu zachowują wszelkie cechy naturalnego zęba. Posiadacz lub posiadaczka takiego implantu może cieszyć się pięknym uśmiechem, ale przede wszystkim odzyskuje pełną sprawność gryzienia czy przeżuwania. Podstawową zaletą implantów jest brak konieczności niszczenia sąsiadujących zębów. Wcześniejsze metody wymagały właśnie tego, aby założyć tzw. most protetyczny. Takie protezy nie miały wytrzymałości naturalnego uzębienia, częściej dochodziło do ich uszkodzeń, zdarzało się także, że “wysuwały” się one, w najmniej oczekiwanych momentach.

Jakie są rodzaje implantów zębowych?

Korzeń implantu wykonany jest zazwyczaj z tytanu, czyli materiału wyjątkowo odpornego na działanie warunków zewnętrznych oraz trwałego. Znacznie więcej możliwości jest w przypadku wyboru korony:

  • Korona metalowa: obecnie mało popularna. Wykonana jest ze stopu metali. Z tego powodu posiada inny kolor niż prawdziwy ząb i nie może być uznawana za dobrą alternatywę, jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie.
  • Korona akrylowa: chociaż wyglądem przypomina naturalne struktury kostne, to jednak nie należy do trwałych rozwiązań. Dlatego stosowana jest jako uzupełnienie tymczasowe.
  • Korona licowana akrylem: w tym przypadku tylko widoczna część zęba pokryta jest akrylem, imitującym kolor zęba. Obecnie mało popularna, ze względu na mało estetyczny wygląd i jakość.
  • Korona ceramiczna: prawdopodobnie jedno z najlepszych rozwiązań. Wygląda wyjątkowo naturalnie, wykazuje bardzo wysoką trwałość. Niestety cena takiego implantu jest bardzo wysoka.
  • Korona metalowa licowana porcelaną: bardzo popularne rozwiązanie. Korona metalowa pokryta zostaje porcelaną, która charakteryzuje się podobnym wyglądem do naturalnego uzębienia.
  • Korona cyrkonowa: jej cechą charakterystyczną jest wysoka przenikalność świetlna. Dzięki temu takie implanty zębowe wyglądają bardzo naturalnie.

Wybór implantu zależy od kilku czynników. Zawsze jednak decyzję musi podjąć stomatolog, który podpowie nam, co będzie dla nas najlepsze.

Czy należy obawiać się zabiegu?

Cała procedura odbywa się w znieczuleniu, dlatego sam zabieg nie jest bolesny. Ważne jest, aby implanty zębowe zostały wszczepione w odpowiednim momencie. Po usunięciu naturalnego zęba, należy odczekać odpowiednio długo. Rana po ekstrakcji goi się około 2-3 miesięcy. Powstaje wtedy nowa kość. Jeśli zwlekamy za długo, może się okazać, że kość zacznie się osuwać. Dlatego najlepiej nie czekać za długo. Jednak, jeśli okaże się, że należy odbudować kość, mamy dobrą wiadomość: dobry chirurg szczękowy jest w stanie zrekonstruować ubytki kostne, w które następnie można wszczepić implant.

Po zabiegu możemy czuć osłabienie, ból czy dyskomfort. Jeśli jednak pojawią się niepokojące sygnały, takie jak przeciągająca się gorączka, stany zapalne, powiększone węzły chłonne czy omdlenia, należy bezzwłocznie zgłosić się do stomatologa, który wykonywał zabieg.

Gdzie wykonać zabieg?

Ponieważ implantacja zęba niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa (pamiętajmy o tym, że implant to ciało obce, które może zostać odrzucone), zawsze należy wybierać klinikę, w której pracują wykształceni specjaliści, posiadający odpowiednio dużą wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Przeglądając oferty, naszą uwagę zwróciło wrocławskie Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy. Pracujący tam chirurdzy, protetycy i fizjoterapeuci odznaczają się wyjątkowo dużym doświadczeniem i umiejętnościami. Pracując na najnowocześniejszym sprzęcie zapewniają swoim pacjentom najwyższą jakość usług. Zachęcamy do odwiedzenia strony chirurgiatwarzy.pl i zapoznania się z ofertą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here